Komputer

1Słowo komputer wzięło się z łacińskiego języka. Znaczy tyle samo, co obliczać, doliczać. Co jest śmieszne, ale kiedy pierwsze komputery ujrzały światło dzienne, w Polsce nazywano je mózgiem elektronowym lub mniej pejoratywnie – elektroniczną maszyną cyfrową lub maszyną matematyczną, służącą do przetwarzania wszystkich danych mu informacji. Komputer jest w stanie przetworzyć wszelkie dane pod warunkiem, że są one zapisane w formie cyfrowym, czyli w postaci ciągu zer i jedynek – jedynego, oryginalnego języka komputera. Co prawda maszyny, które zajmowały się przeliczaniem danych istniały już od dawna, jednak dopiero w dwudziestym wieku powstały pierwsze komputery z prawdziwego zdarzenia. Wtedy jednak nie było tak słodko, jak dzisiaj – komputery nie zajmowały wtedy całego biurka. Dzisiaj cyfrowa rewolucja jest tak zaawansowana, że podstawowe funkcje i podzespoły komputera można z powodzeniem zmieścić w telefonie komórkowym, czyli w formie nieco większej niż pudełko zapałek. Kiedyś jednak, u początków tych maszyn, jeden skromny komputer zajmował wielkie pomieszczenie, a energia, jaką wtedy zużywały, była o kilkaset razy większa. Co śmieszne, wtedy, chociaż większe i bardziej wymagające, dokonywały o wiele mniej operacji niż dzisiaj. Innymi słowy, były o wiele słabsze, pomimo swoich monstrualnych wielkości. Dzisiejszy komputer wciśnięty w telefon komórkowy potrafi o wiele więcej niż tamtejsze maszyny. Sam mechanizm komputerowy można zmieścić nawet w tak prymitywnym urządzeniu, jak zegarek na nadgarstek. Jednak same komputery są symbolem ery komputerowej, aktualnie nie do zatrzymania. Najczęściej mówiąc o komputerze ludzie mają na myśli takie właśnie maszyny – komputery osobiste. Co nie oznacza, że to one stanowią podstawę dzisiejszych maszyn. Otóż nie. Może wydać się to dziwne, ale najliczniejszymi mechanizmami cyfrowymi są komputery wbudowane, czyli takie, z którymi mamy kontakt codziennie, o wiele częściej niż z komputerem osobistym, a pomimo to nie zdaję sobie z tego sprawy. Komputery te są wbudowane w takie urządzenia jak zegarki z budzikiem, systemy sterujące, odtwarzacze CD lub MP3 (te są w dzisiejszych czasach bardziej popularne), inteligentne zabawki czy roboty kuchenne takie jak mikrofalówki czy nawet prymitywne kalkulatory. Jak więc widać komputer jest urządzeniem dzisiaj wszechobecnym.

Tagi: , , , , ,
Kategoria: Hardware

Elementy komputera

5Komputery osobiste mają bardzo wyraźnie podzielone elementy wchodzące w jego skład. Mówi się, że ta czy tamta część jest najważniejsza, ale to nieprawda. Tak naprawdę, jeśli chodzi o użytkowanie, każda część jest tak samo ważna, ponieważ bez nich komputer nie jest w stanie funkcjonować (przynajmniej nie tak, by człowiek nie miał z tym problemów, chociaż bez monitora komputer może działać jak najbardziej sprawnie). Tak więc pierwszym podzespołem komputera osobistego jest płyta główna, na której położone są inne części – i tak samo podpięte wszystkie części zewnętrzne. Na płycie głównej najważniejsze są procesor, czyli CPU, pamięć operacyjna RAM. Do tego dołączyć należy dysk twardy HDD, na którym zapisywane są wszystkie operacje wykonane na komputerze. Potem należy wliczyć w to karta rozszerzenia, czyli urządzenie, dzięki któremu można podłączyć różne urządzenia zewnętrzne, nie wchodzące pierwotnie w podstawowy skład komputera. Jak najbardziej przydatny jest także napęd optyczny – CD lub DVD. Do tego karta graficzna, dzięki której będziemy mogli obserwować wszystko, co dzieje się w systemie. To jeśli chodzi o podzespoły znajdujące się w jednostce centralnej. Dalej mamy myszkę oraz klawiaturę. Ta pierwsza przez dłuższy czas nie była potrzeba, ale po nadejściu graficznych interfejsów komputer obsługuje się głównie za jej pomocą. Klawiatura jest natomiast podstawowym urządzeniem obsługi komputera – na niej wpisujemy komendy przekazywane dalej, do wnętrza maszyny. Całą pracę komputera i wykonywane na nim operacje możemy obserwować dzięki monitorowi. Wszystko to jest zasilane oczywiście przez zasilacz znajdujący się w jednostce centralnej. Wcześniej w komputerach stosowane były napędy dysków miękkich, tak zwane Floppy Disc, jednak ze względu na kruchość ich powierzchni i małą pojemność (dodając do tego rozpowszechnienie nagrywarek płyt CD i DVD) urządzenie to zeszło ze sceny komputerowej jeszcze przed dwa tysiące dziesiątym rokiem. Wszystkie urządzenia napędzane są nieustannym wyścigiem ulepszeń, rewolucji i szybszych zastosowań, przez co sprzęt, czy cały komputer, kupiony w jednym roku, góra dwa lub trzy lata później jest już prawie że starociem. Ostatnio cała machina zwolniła jednak cały czas trwa wyścig, którego końca nie widać.

Tagi: , , , , , , ,
Kategoria: Hardware

Laptop

4Laptop jest zlepką dwóch angielskich słów. Lap, czyli kolana oraz top, czyli na wierzchu, co oznacza, że laptop oznacza coś, przedmiot, który można trzymać na kolanach i pracować na nim. Laptop jest przypominającym teczkę komputerem osobistym, jego przenośną wersją, która z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie ze strony użytkowników. W samym dwa tysiące czwartym roku ponad trzydzieści procent sprzedanych komputerów na świecie dotyczyło właśnie laptopów. Dzieje się tak zapewne przez ergonomiczne podejście przez ten model do warunków, w jakich człowiek chce pracować. Dowodem tego jest tak wielki wzrost sprzedaży laptopów, że w dwa tysiące piątym roku po raz pierwszy laptopy sprzedawały się lepiej niż komputery stacjonarne – taka sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i na pewno niedługo podgoni rynki na innych kontynentach. W początkowej fazie rozwoju laptopy dzielono także na notebooki, ponieważ były rozmiarów kartki A4, jednak dzisiaj nazwa ta używana jest przemiennie. Taki komputer posiada same zalety komputerów jeżeli chodzi o zewnętrzne użytkowanie. Znaczy to tyle, że pod względem fizycznym są o wiele bardziej wygodne niż zwykłe komputery. Jednak jeżeli chodzi o użytkowanie oprogramowania to laptop zdecydowanie przegrywa z tradycyjnym komputerem przenośnym. Na laptopy wszystkie podzespoły ulepszające tworzone są w drugiej kolejności w przypadku komputerów osobistych. Jednak, czego nie ma większość stacjonarnych komputerów, to wmontowana w laptop możliwość łatwiejszego kontaktu z innymi komputerami otwartymi na świat. Laptopy posiadają wiele nowoczesnych technologii komunikowania się z innymi przy pomocy tradycyjnych modemów, Bluetooth, portów USB, WiFi czy standardowym IRDA, czyli inaczej podczerwienią. Obecnie stacjonarne komputery także posiadają tę możliwość, jednak ich zastosowanie nie jest tak ciekawe jak z laptopem, ponieważ jego nie zabierzemy na przykład w podróż pociągiem, gdzie można pograć między dwoma komputerami, prawda? Do niewygód, niesionych przez wygląd nootebooków jest dla niektórych zbyt mała klawiatura, przez którą ciężej pracuje się podczas pracy z edytorami tekstu. Ponadto, jak wykazują statystyki, laptopy są o wiele bardziej na awarie fizyczne, uszkodzenia sprzętu z tego względu, że ciągle są o krok za technologią komputerów stacjonarnych, gdzie ten procent jest z roku na rok coraz mniejszy.

Tagi: , , , , , , ,
Kategoria: Hardware

Typy komputerów

2Komputery dzielą się na różne kategorie. Najpopularniejszym dzisiaj, co nie znaczy najczęściej używanym, są komputery osobiste, czyli takie, które swoimi rozmiarami mieszczą się bezproblemowo na domowym biurku i takie zazwyczaj używane są w jednym czasie przez pojedyncze osoby. Przed nimi natomiast istniały tak zwane komputery domowe, czyli podobne do dzisiejszych osobistych, jednak korzystające z telewizora kineskopowego jak dzisiaj z monitora. Na podstawie takich właśnie maszyn zbudowano niegdyś całą paletę konsol służących do rozrywki (gry komputerowe i telewizyjne). Istnieją także komputery typu mainframe. Te spotykane są zazwyczaj w dużo większych rozmiarach niż zwyczajne, ponieważ stosowane są do naprawdę dużych obliczeń matematycznych wszelakiego rodzaju. Takie właśnie komputery użytkowane są w wielu instytucjach, gdzie przetwarzanie wielkiej ilości danych jest codziennością i bez tego nie byłyby w stanie w ogóle funkcjonować, a na pewno nie przy takim tempie, jak to jest obecnie. Używane są również do pełnienia roli tak zwanych serwerów komputerowych. Gospodarcze komputery sterują natomiast procesorami produkcyjnymi, służącymi w przeróżnych gospodarstwach. Superkomputery to natomiast jest już jazda bez trzymanki. Sprzyjają one do pracy, gdzie największą rolę pełni moc obliczeniowa wielkiego rodzaju. Te komputery potrafią naprawdę wielkie rzeczy i są stosowane w wielkich instytucjach. Takie komputery stosują wojska, wielkie firmy finansowe i korporacje. I ostatni typ najpopularniejszych komputerów to komputery wbudowane, służące ludzkości w najprostszych dzisiaj czynnościach. Bez nich wielu z ludzi nie potrafiłoby poradzić sobie z normalnymi, codziennymi czynnościami, takimi jak pranie, robienie szybkiego obiadu przy odtworzenie ulubionej piosenki. Wszystko to bowiem jest sterowane cyfrowo za pomocą właśnie takich mikrych komputerów. Komputery te wbudowane są w zegarki, mikrofalówki, telefony komórkowe i wszystkie inne urządzenia opatrzone jako cyfrowe. Sprawia to, że komputer we wszelkich swoich pojęciach jest urządzeniem najczęściej używanym i stosowanym do codziennych zadań. A to, jak wiadomo specjalistom, nie koniec ich zastosowań. Przyszłość wybiega z planami tak daleko, że dla niektórych jest to prawdziwa fantastyka naukowa, a nie realne plany, jednak nauka kilkakrotnie udowodniła, że z fantastyką naukową jest bardzo blisko i nie boi się jej wyzwań.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Hardware