Bill Gates

13Bill Gates jest obecnie jednym z ludzi, którzy ukształtowali dzisiejszy świat. Mianowicie jest on pomysłodawcą i głównym inżynierem oprogramowania instytucji Microsoft, która wypuszcza na rynek systemy operacyjne Windows. Już jako dziecko przejawiał wysokie zdolności matematyczne i pociąg do nauk ścisłych. Poznał szkokny komputer, który bardzo go zainteresował i od tej pory nic nie było dla niego ważniejsze. Systemem zainstalowanym na tej maszynie był prymitywny BASIC, ale to wystarczyło, aby w jego głowie zapalila się lampka pasji. Od tej pory większość swojego czasu będzie poświęcał tworzeniu oprogramowania na komputery osobiste PC. Jego problemy w nauce i kłopoty z administratorami zaczęły się poszerzać, gdy Gates wraz z przyjaciółmi postanowili wykorzystywać maksymalnie tę maszynę. Wtedy szkoła dała mu alternatywę – może przesiadywać przy szkolnym komputerze, ile tylko będzie chciał, jeśli zatka wszystkie dziury systemu, by nie mieli do niego dostępu nieuprawnieni użytkownicy. Zgodził się. Szybko zaczął tworzyć własne wersje oprogramowania BASIC, a gdy otworzył własną firmę Micro-soft (z myślnikiem), stworzył ze swoimi współpracownikami system operacyjny MS-DOS, któr ułatwiał znacznie pracę z komputerami. Zaraz po tym światło dzienne ujrzała pierwsza nakładka na DOSa o nazwie Microsoft Windows 1.0. Rozpoczęła się rewolucja. Szybko zorientował się, że właśnie tym tropem idzie rewolucja komputerowa – stworzeniem łatwego dostępu do komputera dla każdego użytkownika. W końcu, po wielu zmianach i wersjach, powstał system operacyjny Microsoft Windows 95 – i to właśnie on rozpędził rewolucję, która do dzisiaj brnie z szybkością błyskawicy i ciągle jest niedościgniona. System Windows 95 był bardzo prostym w obsłudze systemem. Ludzie zaczęli przyzwyczajać się do tego systemu, co pozowoliło mu na ruchy monopolnizujące rynek branży oprogramowania komputerowego. I zaczęło się. Microsoft zarejestrował swoją działalność w Polsce w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym drugim roku. Sprzedawano najpierw system operacyjny MS-DOS, a w późniejszych latach jego nakładki graficzne, czyli Windows. W końcu sąd zaczął skrócać monopol korporacji Gatesa i nałożył na niego niesamowicie ogromną kwotę karną rzędu prawie pięciuset milionów euro.

Tagi: , , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów

Linus Torvalds

22Linus Benedict Torvalds jest pomysłodawcą i twórcą darmowego systemu operacyjnego Linux. Urodził się dwudziestego ósmego grudnia, w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym dziewiątym roku. Zirytowany zbyt małymi możliwościami systemów operacyjnych, zainspirowany dokonaniami innych samotnych programistów pracujących nad poprawieniem obecnej sytuacji na rynku komputerowym postanowił stworzyć własny system, który będzie o wiele bardziej wydajny od obecnych propozycji. I tak stworzył niemal samodzielnie jądro drugiego dzisiaj najważniejszego systemu operacyjnego, który nazwał od swojego imienia Linux. Mówi się, że Linus jest bardzo zadufanym w sobie, samolubnym człowiekiem, o czym może zaświadczyć właśnie nazwa jego systemu oraz szereg wypowiedzi, jakie notowane są przez ludzi na wykładach z jego udziałem i publikowane w internecie. Z początku Linux był modyfikowany przez wszystkich, którzy otrzymali do niego dostęp, z czasem jednak stał się prawdziwą sensacją – modyfikowany przez wykwalifikowanych programistów, najlepszych na świecie koderów, przybierał coraz ciekawsze formy, o wiele bardziej atrakcyjne od standardowego czarnego ekranu z białymi napisami. Logo Linuxa jest pingwinek Tux, który często był krytykowany nawet przez sympatyków tego systemu operacyjnego, ponieważ, twierdzili, takie małe zwierzątko nie może oddawać wielkości tego systemu operacyjnego. Ten jednak odpowiedział, że widocznie nie widzieli oni atakującego pingwina. Linus bardzo rzadko udziela publicznych wywiadów i skrzętnie unika rogłosu. Dodatkowo bardzo konsekwentne unika komentarzy swojego konkurencyjnego oprogramowania, jakim jest Microsoft Windows. Od czasu do czasu na jakimś wykładzie napomknie kilka zdań o systemie Billa Gatesa, jednak wtedy nie ukrywa, w jak głębokim poważaniu ma ten system operacyjny. Jednak bardzo często występuje ostro przeciw każdemu zamkniętemu oprogramowaniu, takiemu jak na przykład właśnie Microsoft. Jest wielkim fanem wolności oprogramowania i krytykuje zawsze i wszędzie, kiedy tylko może, oprogramowanie rozprowadzane komercyjnie, zwłaszcza z tak szerokim spectrum, jakim jest rozprowadzany sam Microsoft Windows. Linus Torvalds powiedzał kiedyś, że jest najszczęśliwszym draniem na świecie.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów

Kevin Mitnick

32Jeżeli Bill Gates jest najbardziej rozpoznawalnym programistą na świecie, to Kevin David Mitnick zdecydowanie jest najczęściej wymienianym hakerem, gdy tylko jest o nich mowa. Urodził się w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym trzecim roku, szóstego sierpnia. Jednak jego fenomen nie polega na super wielkich umiejętnościach łamania systemów komputerowych ani haseł. Sam Mitnick wielokrotnie twierdził, że swoją czarną sławę zawdzięcza nie tyle umiejętnością komputerowym – choć i w tym polu miał wiele do pokazania – ale doskonałą znajomością i praktycznym wykorzystaniu inżynerii społecznej. Przez lata włamywał się do najważniejszych korporacji telekomunikacyjnych, kradnąc dane, siejąc postrach, ale nigdy nie zgarnając na tym wielkich pieniędzy. Wręcz przeciwnie – nigdy nie pozowolił sobie na celowe niszczenie danych. Policja wielokrotnie podejmowała wielkie próby jego ujęcia, jednak zawsze wychodziła na tym z niczym. Pościg trwał, chwytano kolejnych przyjaciół Mitnicka, jednak on sam ciągle pozostawał nieuchwytny. Wszystko zmieniło się, gdy włamał się do geniusza komputerowego Tsutomu Shimomury. Wykradł jego prywatne dane, kod źródłowy nielegalnego oprogramowania, które mogło zrewolucjonizować branżę komputerową. Shumomura był wtedy na urlopie, a gdy dowiedział się o włamaniu do swojego komputera, od razu wrócił do pracy i postanowił na własną rękę wyśledzić nieuchwytnego hakera. Mitnick ciągle z nim pogrywał, zostawiał kpiące z jego wiedzy wiadomości, był bardzo arogancki. Shmomura wraz z Johnem Markoffem podjęli próbę wyśledzenia hakera. Śłedzili go bardzo długo. Mitnick w tym czasie robił uniki, które za każdym razem uchodziły na sucho, policja była ciągle o krok za nim. W końcu Shimomurze i Markoffowi udało się namierzyć Mitnicka. Haker, postrach całej Ameryki, trafił w końcu do aresztu. Zanim został skazany, spędził pięć lat w areszcie. Spora część społeczeństwa uznawała go za bohatera, który po prostu poszedł na walkę z korporacjami teleinformatycznymi. Mitnick wyszedł z więzienia w dwa tysiące pierwszym roku. Jednak jeszcze przez dwa lata nie mógł zbliżać się nawet do komputerów, a gdy to zrobił – w telewizji na żywo – wtedy odwiedził blog swojej byłej dziewczyny. Dzisiaj jest szanowanym specjalistą od zabezpieczeń komputerowych.

Tagi: , , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów

Linus Torvalds

23Linus Benedict Torvalds jest pomysłodawcą i twórcą darmowego systemu operacyjnego Linux. Urodził się dwudziestego ósmego grudnia, w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym dziewiątym roku. Zirytowany zbyt małymi możliwościami systemów operacyjnych, zainspirowany dokonaniami innych samotnych programistów pracujących nad poprawieniem obecnej sytuacji na rynku komputerowym postanowił stworzyć własny system, który będzie o wiele bardziej wydajny od obecnych propozycji. I tak stworzył niemal samodzielnie jądro drugiego dzisiaj najważniejszego systemu operacyjnego, który nazwał od swojego imienia Linux. Mówi się, że Linus jest bardzo zadufanym w sobie, samolubnym człowiekiem, o czym może zaświadczyć właśnie nazwa jego systemu oraz szereg wypowiedzi, jakie notowane są przez ludzi na wykładach z jego udziałem i publikowane w internecie. Z początku Linux był modyfikowany przez wszystkich, którzy otrzymali do niego dostęp, z czasem jednak stał się prawdziwą sensacją – modyfikowany przez wykwalifikowanych programistów, najlepszych na świecie koderów, przybierał coraz ciekawsze formy, o wiele bardziej atrakcyjne od standardowego czarnego ekranu z białymi napisami. Logo Linuxa jest pingwinek Tux, który często był krytykowany nawet przez sympatyków tego systemu operacyjnego, ponieważ, twierdzili, takie małe zwierzątko nie może oddawać wielkości tego systemu operacyjnego. Ten jednak odpowiedział, że widocznie nie widzieli oni atakującego pingwina. Linus bardzo rzadko udziela publicznych wywiadów i skrzętnie unika rogłosu. Dodatkowo bardzo konsekwentne unika komentarzy swojego konkurencyjnego oprogramowania, jakim jest Microsoft Windows. Od czasu do czasu na jakimś wykładzie napomknie kilka zdań o systemie Billa Gatesa, jednak wtedy nie ukrywa, w jak głębokim poważaniu ma ten system operacyjny. Jednak bardzo często występuje ostro przeciw każdemu zamkniętemu oprogramowaniu, takiemu jak na przykład właśnie Microsoft. Jest wielkim fanem wolności oprogramowania i krytykuje zawsze i wszędzie, kiedy tylko może, oprogramowanie rozprowadzane komercyjnie, zwłaszcza z tak szerokim spectrum, jakim jest rozprowadzany sam Microsoft Windows. Linus Torvalds powiedzał kiedyś, że jest najszczęśliwszym draniem na świecie.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów