Demoscena

52Demosceną nazywa się ludzi i wydarzenia związane z tak zwaną sztuką komputerową. Jest to dziedzina bardzo rozbudowana, ponieważ obejmuje programowanie, tworzenie grafiki komputerowej, a także produkcję muzyki oraz przeróżnych dźwięków. Kiedy narodził się ten nurt? Specjaliści, którzy są w tej branży od dawna, utrzymują, żę początek demosceny sięga gdzieś w okolice lat osiemdziesiątych. Początkowo nie przedstawiano demosceny w taki sposób, w jaki robi się to teraz. Wtedy tym rzemiosłem zajmowali się crackerzy. I wtedy miała ona zgoła inny format, ponieważ zajmowano się głównie łamaniem zabezpieczeń komputerowych. Z czasem demoscena zaczęła przybierać inne formy – na spotkaniach zjawiały się osoby zainteresowane programowaniem efektów specjalnych, muzyki i grafiki. Łamanie zabepieczeń zaczęło schodzić na drugi plan, ponieważ tym zajmowali się coraz częściej w tajemnicy hakerzy, którzy chcieli wykorzystywać tę wiedzę do bardziej ciekawych zastosowań. Tak więc demoscena z biegiem lat została opanowana przez sympatyków samych komputerów. Programowanie algorytmów przechytrzających coraz to nowych komputerów zostało zamienione na programowanie efektów specjalnych, teledysków. Zaczęła być bardziej popularna, ponieważ organizowane imprezy nie były owiane tajemnicą, jak to było w poprzednich latach. Ludzi przybywało, coraz więcej pasjonatów interesowało się komputerową sztuką. I tak demoscena wyewoulowała do dzisiejszej formy. Budowano intra, tak zwane dema, w których programiści pokazywali próbkę swoich możliwości. Zazwyczaj dawali wtedy z siebie wszystko, ponieważ każdy chciał być najlepszy. Na spotkaniach odbywały się konkursy na najlepsze efekty specjalne, najlepsze dema i tak dalej. Obecnie scena jeszcze funkcjonuje, jednak nie ma wątpliwości, że najlepsze swoje lata ma już za sobą. Obecnie grupa działa na komputerach PC, działających pod systemem Windows, ale istnieją jeszcze grupy preferujące systemy ośmiobitowe, czyli tak zwany oldskul. Ostatnio na łasce demosceny jest system Linux i być może on przyczyni się do rewolucji w demoscenie, ponieważ z Linuxa korzystają głównie zaawansowani użytkownicy, którzy być może zaczną tworzyć, chwalić się. A wtedy już tylko krok od wystawienia tego na demoscenie.

Tagi: , , , ,
Kategoria: Software

Linux

21Linux jest pierwszą alternatywą użytkowników komputerowych. To system operacyjny o wiele bardziej skomplikowany niż standardowy Windows, ale i o wiele bardziej praktyczniejszy. Windows jest przeznaczony dla użytkowników głównie aplikacji wspomagających jakieś prace, niezwiązane bezpośrednio z komputerami – bankowość, praca z tekstem, obróbka graficzna i tak dalej. Natomiast Linux jest systemem, który pozwala na pełną kontrolę nad komputerem, wykorzystując o wiele bardziej ambitniej jego zasoby. Wszystko zaczęło się w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym pierwszym roku, gdy to niejaki fiński programista amator – Linus Torvalds poinformował fora publiczne o tworzeniu pewnego systemu operacyjnego, który zamierza rozpowszechnić za darmo, bez żadnych opłat. System miał być przeznaczony dla CPU z katalogu i386, a także i 486. Okazało się na końcu, iż Linus nie tworzył całego systemu operacyjnego – OS jest zbyt skomplikowany, zbyt złożony, by jego kompleksowego zbudowania dokonał jeden programista. On zbudował „jedynie” jądro systemu, korzeń, który należało jeszcze obładować wielką ilością oprogramownia. Reszta musiała być dodana – użytkownicy pomogli w tym Linusowi używając oprogramowania na licencji GNU. Wiele z tego, co opracował Linus, musiało zostać poprawione i przeprogramowane. Gdy system był gotowy, pojawiły się z kolei problemy z jego dystrybucją. Jednak to nie wszystko – podczas gdy komputeryzacja rozszerzała swoje skrzydła dzięki ułatwieniu dostępu do komputerów, skomplikowana obsługa Linxa znacznie utrudniała rozszerzenie jego na polu komputerowym. Dlatego zaczął trafiać tylko do wybranej liczby użytkowników. Interesowali się nim nie tylko, jak mówi mit, hakerzy komputerowi. Oni owszem, także nie wyobrażali sobie hakerskiego fechtunku bez tego systemu, ale sięgali po niego także zwykli, zaawansowani użytkownicy, którzy chcieli badać wydajność komputerów, normalni administratorzy. Oni szczególnie polecali wszystkim Linuxa z tego względu, ponieważ był o wiele bardziej wytrwałym narzędziem do obsługi sieci lokalnych. System ten jest o wiele bezpieczniejszy, o wiele mniej podatny na zewnętrzne zagrożenia – ataki hakerów, krakerów oraz wirusów komputerowych. Dzisiaj istnieje wiele jego wersji z graficznym, okienkowym interfejsem.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Software

Open Office

62Open Office jest darmowym oprogramowaniem biurowym. Jest jednym z oprogramowań opartych na licencji Wolnego Oprogramowania, zakładającego, że każdy może zrobić z efektem pracy programisty co tylko będzie chciał. Open Office natomiast jest zbiorem programów biurowych opartych na podobieństwo znanego pakieto Microsoft Office. Programy Microsoftu są bardzo drogie, a czasami i wadliwe. Natomiast pakiet Open jest niemal takiej samej dobrej jakości, co jego komercyjny konkurent, a w dalszym ciągu nie jest tak popularny. Z czego to wynika? Prawdopodobnie z przeświadczenia, iż jeśli za produkt zapłaci się sporą kwotę, wtedy jest dobry, znacznie lepszy niż darmowy pakiet. Niestety nie zawsze tak jest i dobrym tego przykładem jest właśnie pakiet Open, który zapewnia bardzo wysoki standard swoich produktów. Podobnie jest z innymi programami, jednak ludzie przyzwyczajeni do zmonopolizowanego Microsoft Windows nie widzą dla siebie alternatywy, jeśli chodzi o oprogramowanie. W skład pakietu biurowego Open wchodzi edytor tekstu Writer, który bardzo przypomina Microsoft Worda nie tylko funkcjami, ale i interfejsem. Następny jest Calc pełniący funkcję rozbudowanego kalkulatora do skomplikowanych, wielopoziomowych obliczeń. Impress z kolei stworzony jest do projektowania animacji, podobnie jak Power Point. Draw z kolei to edytor graficzny autorstwa Open, Math służy natomiast do skomplikwowanych obliczeń matematycznych, a Base służy do tworzenia wielkich baz danych. Co więcej, pakiet ten w pełni obsługuje pakiety konkurencyjnego MS Office, co oznacza, że gdybyśmy chcieli z dnia na dzień zamienić oprogramowanie na tańsze, a właściwie darmowe, wtedy nie zajęłoby to nam żadnego problemu. Dlatego warto się zastanowić nad zmianą pakietu. Wynalazcą i pomysłodawcą pakietu Open Source jest Eric Raymond, wizjonier, programista i przedsiębiorca, który nie rości sobie żadnych praw do Wolnego Oprogramowania. Ruch ten, który wypuszcza coraz to lepsze, całkowicie darmowe oprogramowanie jest kwestią sporną, ponieważ znając ich kod można poznać także zasady działania, tworzyć podobne z hakerskimi wtykami i w ten sposób przejmować kontrolę nad znacznie liczniejszą liczbą zaatakowanych komputerów. Dzisiaj jednak Open Source jest najważniejszym ruchem darmowego oprogramowania na komputery typu PC.

Tagi: , , , , , , , ,
Kategoria: Software

MS Windows

11System operacyjny Microsoft Windows jest najbardziej popularnym tego typu oprogramowaniem komputerowym na świecie. Jest to system operacyjny stworzony na graficznym trybie obsługi komputera. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym piątym roku była to absolutna nowość i pierwszy dech nadchodzącej rewolucji komputerowej. Od tej pory komputer mógł być obsługiwany przez człowieka nawet bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia. Wtedy była to jedynie nakładka – program uzupełniający – istniejącego systemu operacyjnego Microsoft DOS, który bez dodatków działał wyłącznie w trybie tekstowym, a polecenia wydawało się przy pomocy tekstu, na klawiaturze. W Windows natomiast zastosowano myszkę komputerową, która służyła do sterowania kursorem na ekranie. System ten, jak i wiele innych, posiada wiele dodatkowych programów służących do intergracji z innymi urządzeniami, połączeniiu z internetem oraz wiele innych. Rewolucja Windowsa polegała na łatwości, z jaką od chwili jego wyprodukowania można było używać komputera. Wcześniej należało znać szereg komend, poleceń tekstowych, by uruchomić na takiej maszynie najprostsze, najbardziej prymitywne programy, takie jak kalkulator, edytor tekstu itp. W dzisiejszych czasach przeciętny użytkownik nie wyobraża sobie, jak można obsługiwać komputer przy pomocy jedynie klawiatury, nie widząc wszystkiego od razu, w formie graficznej. Dla niego ciemny ekran i białe napisy – jedyny interfejs – to już zadanie dla profesjonalisty, hakera i maniaka komputerowego, a to niekoniecznie prawda. Każdy system operacyjny, nawet najnowszy Windows 7 może być obsługiwany przy pomocy komend wydawanych przez klawiaturę i wielu uważa ten system za o wiele lepszy niż graficzne rozwiązania, ponieważ w przypadku grafiki nalezy odszukiwać odpowiednie miejsca, jeżeli chcemy mieć dostęp do upragnionej opcji. Taka niewielka zmiana na przykład w sposobie włączania lub wyłączania komputera wiąże się z wejściem do Panelu Sterowania i szukania odpowiedniej opcji, która nie zawsze widoczna jest na pierwszy rzut oka. A osoba znająca komendy nie musi się zamartwiać takimi szczegółami, ponieważ wystukuje odpowiednie polecenie i sprawa zostaje zamknięta. Czy jest to dobre rozwiązanie? Zależy, jakiego użytkownika spytać.

Tagi: , , , , , , , ,
Kategoria: Software