Komputer

1Słowo komputer wzięło się z łacińskiego języka. Znaczy tyle samo, co obliczać, doliczać. Co jest śmieszne, ale kiedy pierwsze komputery ujrzały światło dzienne, w Polsce nazywano je mózgiem elektronowym lub mniej pejoratywnie – elektroniczną maszyną cyfrową lub maszyną matematyczną, służącą do przetwarzania wszystkich danych mu informacji. Komputer jest w stanie przetworzyć wszelkie dane pod warunkiem, że są one zapisane w formie cyfrowym, czyli w postaci ciągu zer i jedynek – jedynego, oryginalnego języka komputera. Co prawda maszyny, które zajmowały się przeliczaniem danych istniały już od dawna, jednak dopiero w dwudziestym wieku powstały pierwsze komputery z prawdziwego zdarzenia. Wtedy jednak nie było tak słodko, jak dzisiaj – komputery nie zajmowały wtedy całego biurka. Dzisiaj cyfrowa rewolucja jest tak zaawansowana, że podstawowe funkcje i podzespoły komputera można z powodzeniem zmieścić w telefonie komórkowym, czyli w formie nieco większej niż pudełko zapałek. Kiedyś jednak, u początków tych maszyn, jeden skromny komputer zajmował wielkie pomieszczenie, a energia, jaką wtedy zużywały, była o kilkaset razy większa. Co śmieszne, wtedy, chociaż większe i bardziej wymagające, dokonywały o wiele mniej operacji niż dzisiaj. Innymi słowy, były o wiele słabsze, pomimo swoich monstrualnych wielkości. Dzisiejszy komputer wciśnięty w telefon komórkowy potrafi o wiele więcej niż tamtejsze maszyny. Sam mechanizm komputerowy można zmieścić nawet w tak prymitywnym urządzeniu, jak zegarek na nadgarstek. Jednak same komputery są symbolem ery komputerowej, aktualnie nie do zatrzymania. Najczęściej mówiąc o komputerze ludzie mają na myśli takie właśnie maszyny – komputery osobiste. Co nie oznacza, że to one stanowią podstawę dzisiejszych maszyn. Otóż nie. Może wydać się to dziwne, ale najliczniejszymi mechanizmami cyfrowymi są komputery wbudowane, czyli takie, z którymi mamy kontakt codziennie, o wiele częściej niż z komputerem osobistym, a pomimo to nie zdaję sobie z tego sprawy. Komputery te są wbudowane w takie urządzenia jak zegarki z budzikiem, systemy sterujące, odtwarzacze CD lub MP3 (te są w dzisiejszych czasach bardziej popularne), inteligentne zabawki czy roboty kuchenne takie jak mikrofalówki czy nawet prymitywne kalkulatory. Jak więc widać komputer jest urządzeniem dzisiaj wszechobecnym.

Tagi: , , , , ,
Kategoria: Hardware

Typy komputerów

2Komputery dzielą się na różne kategorie. Najpopularniejszym dzisiaj, co nie znaczy najczęściej używanym, są komputery osobiste, czyli takie, które swoimi rozmiarami mieszczą się bezproblemowo na domowym biurku i takie zazwyczaj używane są w jednym czasie przez pojedyncze osoby. Przed nimi natomiast istniały tak zwane komputery domowe, czyli podobne do dzisiejszych osobistych, jednak korzystające z telewizora kineskopowego jak dzisiaj z monitora. Na podstawie takich właśnie maszyn zbudowano niegdyś całą paletę konsol służących do rozrywki (gry komputerowe i telewizyjne). Istnieją także komputery typu mainframe. Te spotykane są zazwyczaj w dużo większych rozmiarach niż zwyczajne, ponieważ stosowane są do naprawdę dużych obliczeń matematycznych wszelakiego rodzaju. Takie właśnie komputery użytkowane są w wielu instytucjach, gdzie przetwarzanie wielkiej ilości danych jest codziennością i bez tego nie byłyby w stanie w ogóle funkcjonować, a na pewno nie przy takim tempie, jak to jest obecnie. Używane są również do pełnienia roli tak zwanych serwerów komputerowych. Gospodarcze komputery sterują natomiast procesorami produkcyjnymi, służącymi w przeróżnych gospodarstwach. Superkomputery to natomiast jest już jazda bez trzymanki. Sprzyjają one do pracy, gdzie największą rolę pełni moc obliczeniowa wielkiego rodzaju. Te komputery potrafią naprawdę wielkie rzeczy i są stosowane w wielkich instytucjach. Takie komputery stosują wojska, wielkie firmy finansowe i korporacje. I ostatni typ najpopularniejszych komputerów to komputery wbudowane, służące ludzkości w najprostszych dzisiaj czynnościach. Bez nich wielu z ludzi nie potrafiłoby poradzić sobie z normalnymi, codziennymi czynnościami, takimi jak pranie, robienie szybkiego obiadu przy odtworzenie ulubionej piosenki. Wszystko to bowiem jest sterowane cyfrowo za pomocą właśnie takich mikrych komputerów. Komputery te wbudowane są w zegarki, mikrofalówki, telefony komórkowe i wszystkie inne urządzenia opatrzone jako cyfrowe. Sprawia to, że komputer we wszelkich swoich pojęciach jest urządzeniem najczęściej używanym i stosowanym do codziennych zadań. A to, jak wiadomo specjalistom, nie koniec ich zastosowań. Przyszłość wybiega z planami tak daleko, że dla niektórych jest to prawdziwa fantastyka naukowa, a nie realne plany, jednak nauka kilkakrotnie udowodniła, że z fantastyką naukową jest bardzo blisko i nie boi się jej wyzwań.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Hardware

Komputery osobiste

3Komputery osobiste spotykane są przede wszystkim w domach i wszystkich innych miejscach, gdzie mogą być użytkowane na zwykłym biurku. W profesjonalnym żargonie są to mikrokomputery. Najczęściej występują w użytkowaniu prywatnym, do prostych zastosowań. Ich głównym zadaniem jest uruchamianie i sprawianie pieczy nad funkcjonowaniem programów biurowych, dostępu do sieci internetowej, tworzenia innego oprogramowania oraz ogólnej prezentacji zasobów multumedialnych – od obrazów, poprzez dźwięki, filmy oraz teksty. Ten typ komputerów dzieli się z kolei na kilka podkategorii – komputery stacjonarne, laptopy (często wiązane z notebookiem) oraz palmtopy. Stacjonarne komputery zazwyczaj trzymane są w jednym miejscu, ponieważ pod względem mobilnym są bardzo nieporęczne, składają się z kilku dość wielkich podzespołów. Są to jednostka centralna, klawiatura oraz monitor – do tego w ostatnich latach dołączona została myszka. Laptopy z kolei używane są do zastosowań mobilnych – wyglądem przypominają wielką teczkę i użytkowane są także w pracach biurowych oraz takich, które wymagają nieustannego przemieszczania się z jednego miejsca w drugie. Posiadają wewnętrzne akumulatory, dzięki czemu można z nich korzystać nie będąc podłączonym do sieci energetycznej. Mniejszą wersją laptopa jest cyfrowy notatnik, czyli zwany inaczej palmtop. Rozmiarami przypomina bardziej skomplikowany kalkulator, ale jego zastosowanie względem właśnie kalkulatora jest o niebo większe. Przede wszystkim jest mini komputerem, zdolnym wykonywać takie same polecenia, jak każdy stacjonarny komputer, tylko na mniejszą skalę. Jest najmniejszym, w pełni funkcji komputerem przenośnym. Niżej są już tylko zegarki i omawiane wcześniej kalkulatory. Jeżeli chodzi o komputery służące do rozrywki czy też konsole, to do najpopularniejszych należą Xbox, Sony PlayStation. Na ten temat również można powiedzieć wiele, jednak ich zastosowanie zamyka się tylko i wyłącznie na czystej rozrywce – połączeniu interakcji z muzyką, obrazem i tekstem – jednakże coraz szybciej pędząca elektronika cyfrowa już spycha je do tego samego worka, co komputery, ponieważ coraz częściej można używać ich do innych zastosowań, jak na przykład projekcja filmów DVD, połączenie z ogólnogeograficzną siecią internetową. Wszystko staje się jednym, żywym organizmem.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Hardware