Bill Gates

13Bill Gates jest obecnie jednym z ludzi, którzy ukształtowali dzisiejszy świat. Mianowicie jest on pomysłodawcą i głównym inżynierem oprogramowania instytucji Microsoft, która wypuszcza na rynek systemy operacyjne Windows. Już jako dziecko przejawiał wysokie zdolności matematyczne i pociąg do nauk ścisłych. Poznał szkokny komputer, który bardzo go zainteresował i od tej pory nic nie było dla niego ważniejsze. Systemem zainstalowanym na tej maszynie był prymitywny BASIC, ale to wystarczyło, aby w jego głowie zapalila się lampka pasji. Od tej pory większość swojego czasu będzie poświęcał tworzeniu oprogramowania na komputery osobiste PC. Jego problemy w nauce i kłopoty z administratorami zaczęły się poszerzać, gdy Gates wraz z przyjaciółmi postanowili wykorzystywać maksymalnie tę maszynę. Wtedy szkoła dała mu alternatywę – może przesiadywać przy szkolnym komputerze, ile tylko będzie chciał, jeśli zatka wszystkie dziury systemu, by nie mieli do niego dostępu nieuprawnieni użytkownicy. Zgodził się. Szybko zaczął tworzyć własne wersje oprogramowania BASIC, a gdy otworzył własną firmę Micro-soft (z myślnikiem), stworzył ze swoimi współpracownikami system operacyjny MS-DOS, któr ułatwiał znacznie pracę z komputerami. Zaraz po tym światło dzienne ujrzała pierwsza nakładka na DOSa o nazwie Microsoft Windows 1.0. Rozpoczęła się rewolucja. Szybko zorientował się, że właśnie tym tropem idzie rewolucja komputerowa – stworzeniem łatwego dostępu do komputera dla każdego użytkownika. W końcu, po wielu zmianach i wersjach, powstał system operacyjny Microsoft Windows 95 – i to właśnie on rozpędził rewolucję, która do dzisiaj brnie z szybkością błyskawicy i ciągle jest niedościgniona. System Windows 95 był bardzo prostym w obsłudze systemem. Ludzie zaczęli przyzwyczajać się do tego systemu, co pozowoliło mu na ruchy monopolnizujące rynek branży oprogramowania komputerowego. I zaczęło się. Microsoft zarejestrował swoją działalność w Polsce w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym drugim roku. Sprzedawano najpierw system operacyjny MS-DOS, a w późniejszych latach jego nakładki graficzne, czyli Windows. W końcu sąd zaczął skrócać monopol korporacji Gatesa i nałożył na niego niesamowicie ogromną kwotę karną rzędu prawie pięciuset milionów euro.

Tagi: , , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów

Linus Torvalds

22Linus Benedict Torvalds jest pomysłodawcą i twórcą darmowego systemu operacyjnego Linux. Urodził się dwudziestego ósmego grudnia, w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym dziewiątym roku. Zirytowany zbyt małymi możliwościami systemów operacyjnych, zainspirowany dokonaniami innych samotnych programistów pracujących nad poprawieniem obecnej sytuacji na rynku komputerowym postanowił stworzyć własny system, który będzie o wiele bardziej wydajny od obecnych propozycji. I tak stworzył niemal samodzielnie jądro drugiego dzisiaj najważniejszego systemu operacyjnego, który nazwał od swojego imienia Linux. Mówi się, że Linus jest bardzo zadufanym w sobie, samolubnym człowiekiem, o czym może zaświadczyć właśnie nazwa jego systemu oraz szereg wypowiedzi, jakie notowane są przez ludzi na wykładach z jego udziałem i publikowane w internecie. Z początku Linux był modyfikowany przez wszystkich, którzy otrzymali do niego dostęp, z czasem jednak stał się prawdziwą sensacją – modyfikowany przez wykwalifikowanych programistów, najlepszych na świecie koderów, przybierał coraz ciekawsze formy, o wiele bardziej atrakcyjne od standardowego czarnego ekranu z białymi napisami. Logo Linuxa jest pingwinek Tux, który często był krytykowany nawet przez sympatyków tego systemu operacyjnego, ponieważ, twierdzili, takie małe zwierzątko nie może oddawać wielkości tego systemu operacyjnego. Ten jednak odpowiedział, że widocznie nie widzieli oni atakującego pingwina. Linus bardzo rzadko udziela publicznych wywiadów i skrzętnie unika rogłosu. Dodatkowo bardzo konsekwentne unika komentarzy swojego konkurencyjnego oprogramowania, jakim jest Microsoft Windows. Od czasu do czasu na jakimś wykładzie napomknie kilka zdań o systemie Billa Gatesa, jednak wtedy nie ukrywa, w jak głębokim poważaniu ma ten system operacyjny. Jednak bardzo często występuje ostro przeciw każdemu zamkniętemu oprogramowaniu, takiemu jak na przykład właśnie Microsoft. Jest wielkim fanem wolności oprogramowania i krytykuje zawsze i wszędzie, kiedy tylko może, oprogramowanie rozprowadzane komercyjnie, zwłaszcza z tak szerokim spectrum, jakim jest rozprowadzany sam Microsoft Windows. Linus Torvalds powiedzał kiedyś, że jest najszczęśliwszym draniem na świecie.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów

Linus Torvalds

23Linus Benedict Torvalds jest pomysłodawcą i twórcą darmowego systemu operacyjnego Linux. Urodził się dwudziestego ósmego grudnia, w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym dziewiątym roku. Zirytowany zbyt małymi możliwościami systemów operacyjnych, zainspirowany dokonaniami innych samotnych programistów pracujących nad poprawieniem obecnej sytuacji na rynku komputerowym postanowił stworzyć własny system, który będzie o wiele bardziej wydajny od obecnych propozycji. I tak stworzył niemal samodzielnie jądro drugiego dzisiaj najważniejszego systemu operacyjnego, który nazwał od swojego imienia Linux. Mówi się, że Linus jest bardzo zadufanym w sobie, samolubnym człowiekiem, o czym może zaświadczyć właśnie nazwa jego systemu oraz szereg wypowiedzi, jakie notowane są przez ludzi na wykładach z jego udziałem i publikowane w internecie. Z początku Linux był modyfikowany przez wszystkich, którzy otrzymali do niego dostęp, z czasem jednak stał się prawdziwą sensacją – modyfikowany przez wykwalifikowanych programistów, najlepszych na świecie koderów, przybierał coraz ciekawsze formy, o wiele bardziej atrakcyjne od standardowego czarnego ekranu z białymi napisami. Logo Linuxa jest pingwinek Tux, który często był krytykowany nawet przez sympatyków tego systemu operacyjnego, ponieważ, twierdzili, takie małe zwierzątko nie może oddawać wielkości tego systemu operacyjnego. Ten jednak odpowiedział, że widocznie nie widzieli oni atakującego pingwina. Linus bardzo rzadko udziela publicznych wywiadów i skrzętnie unika rogłosu. Dodatkowo bardzo konsekwentne unika komentarzy swojego konkurencyjnego oprogramowania, jakim jest Microsoft Windows. Od czasu do czasu na jakimś wykładzie napomknie kilka zdań o systemie Billa Gatesa, jednak wtedy nie ukrywa, w jak głębokim poważaniu ma ten system operacyjny. Jednak bardzo często występuje ostro przeciw każdemu zamkniętemu oprogramowaniu, takiemu jak na przykład właśnie Microsoft. Jest wielkim fanem wolności oprogramowania i krytykuje zawsze i wszędzie, kiedy tylko może, oprogramowanie rozprowadzane komercyjnie, zwłaszcza z tak szerokim spectrum, jakim jest rozprowadzany sam Microsoft Windows. Linus Torvalds powiedzał kiedyś, że jest najszczęśliwszym draniem na świecie.

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Ludzie komputerów

MS Windows

11System operacyjny Microsoft Windows jest najbardziej popularnym tego typu oprogramowaniem komputerowym na świecie. Jest to system operacyjny stworzony na graficznym trybie obsługi komputera. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym piątym roku była to absolutna nowość i pierwszy dech nadchodzącej rewolucji komputerowej. Od tej pory komputer mógł być obsługiwany przez człowieka nawet bez odpowiedniej wiedzy i wykształcenia. Wtedy była to jedynie nakładka – program uzupełniający – istniejącego systemu operacyjnego Microsoft DOS, który bez dodatków działał wyłącznie w trybie tekstowym, a polecenia wydawało się przy pomocy tekstu, na klawiaturze. W Windows natomiast zastosowano myszkę komputerową, która służyła do sterowania kursorem na ekranie. System ten, jak i wiele innych, posiada wiele dodatkowych programów służących do intergracji z innymi urządzeniami, połączeniiu z internetem oraz wiele innych. Rewolucja Windowsa polegała na łatwości, z jaką od chwili jego wyprodukowania można było używać komputera. Wcześniej należało znać szereg komend, poleceń tekstowych, by uruchomić na takiej maszynie najprostsze, najbardziej prymitywne programy, takie jak kalkulator, edytor tekstu itp. W dzisiejszych czasach przeciętny użytkownik nie wyobraża sobie, jak można obsługiwać komputer przy pomocy jedynie klawiatury, nie widząc wszystkiego od razu, w formie graficznej. Dla niego ciemny ekran i białe napisy – jedyny interfejs – to już zadanie dla profesjonalisty, hakera i maniaka komputerowego, a to niekoniecznie prawda. Każdy system operacyjny, nawet najnowszy Windows 7 może być obsługiwany przy pomocy komend wydawanych przez klawiaturę i wielu uważa ten system za o wiele lepszy niż graficzne rozwiązania, ponieważ w przypadku grafiki nalezy odszukiwać odpowiednie miejsca, jeżeli chcemy mieć dostęp do upragnionej opcji. Taka niewielka zmiana na przykład w sposobie włączania lub wyłączania komputera wiąże się z wejściem do Panelu Sterowania i szukania odpowiedniej opcji, która nie zawsze widoczna jest na pierwszy rzut oka. A osoba znająca komendy nie musi się zamartwiać takimi szczegółami, ponieważ wystukuje odpowiednie polecenie i sprawa zostaje zamknięta. Czy jest to dobre rozwiązanie? Zależy, jakiego użytkownika spytać.

Tagi: , , , , , , , ,
Kategoria: Software